Suomalainen Astronautti Pipo

Suomalainen Astronautti Pipo
Yhden koon pipo, materiaali akryylia. Väri sininen, otsassa Suomen -lippu ja
Lue lisää »

Satunnainen kuva

Uusimmat kuvat

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:
70079 kpl

Rakettia on kokeiltu

Lauantai 8.5.2010


Kymenlaakson motoristit järjestävät vuosittain Susikoski Päräys -nimisen tapahtuman. Osallistuin siihen Triumph Rocket -moottoripyörällä, jonka järjesti Suomen Triumph -kerho http://www.rat.fi/ puuhamiehinään Eero Tuomikoski, Teppo Oranne ja Vesa Palo.

Idea oli kokeilla 'rakettia' ennenkuin pääseen 'oikean' raketin kyytiin. Rocket on suuri moottoripyörä, jossa ei turhaan ole selkänojaa. Pyörä on lähes järjettömän iso ja hauska. Siinä on 2,3 litran moottori ja paljon voimaa. Siitä tulee varmaan moottoripyörämaailmassa samanlainen legenda kuin aikoinaan Z1300 Kawasakista tuli 1980 -luvulla. Suomalaiset motoristit tunnetusti tykkäävät isoista moottoripyöristä, väkilukuun suhteutettuna olemme ostaneet eniten Rocket ja Z1300 -moottoripyöriä maailmassa.

Päräykseen osallistui 250 motoristia ja sen lisäksi lukuisia katselijoita. Jos olisi ollut hyvä sää osallistujia olisi helposti ollut kaksinkertainen määrä. Tilaisuudessa ihmisillä oli tilaisuus kysellä minulta avaruusmatkastani ja sain oikaista muutamia harhaluuloja. Muutamia nimikirjoituksiakin pyydettiin.

 

vesarocket2.jpg


Kommentit

10.5.2010 12:33  kaima

Rocket näyttää sopivan hyvin käteen.


Kommentoi kirjoitusta

Kommentti:*

Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini: